חידושים רבים בתחום האופטלמולוגיה מאפשרים לשפר ראייה בצורה משמעותית באופן יומיומי. עם זאת, הרבה מהאפשרויות האלה לא זמינות לאנשים הסובלים מאסטיגמציה.

מה היא אסטיגמציה ומדוע היא פוגעת בראייה?
אסטיגציה זה למעשה מצב שבו נפגע מנגנון המיקוד של העין. על מנת לראות תמונה כלשהי בצורה חדה ומדויקת, צריך שהעין תמקד את הנקודה על ציר X, נקודה על ציר Y ושהפריט הקטן יהיה ממוקם על נקודת המפגש בניהם. כאשר הדבר לא קורה, הפריט לא ממוקד בעין, ולמעשה נראה כמעט כפול, או לא מפוקס (כמו במצלמה כשהיא לא בפוקוס).
על מנת למקד את הראייה ולהתמודד עם בעיית האסטיגמציה, יש צורך במשקפיים עבות במיוחד. בעיה נוספת הינה שעדשות המגע הרגילות לא מסוגלות להתמודד עם הבעיה הזאת, מה שמגביל את האנשים הסובלים מהבעיה לשימוש במשקפיים בלבד.
עדשות מגע טוריות – פיתרון לסובלים מאסטיגמציה
כיום ניתן להשיג עדשות טוריות המאפשרות לסייע גם לאלה הסובלים מאסטיגמציה. חשוב לציין שמאפייני הראייה משתנים מאדם לאדם. ראשית, יש שני סוגי אסטיגמציה, אחד על הקרנית, והשני בעדשה הפנימית. בשני המקרים יש צורך בעדשות טוריות מסוגים שונים. על מנת להתמודד עם אסטיגמציה עקב שיבוש בקרנית יש צורך בעדשות מגע קשות. הו מאפשרות שינוי בכניסת האור ובסיוע שכבת הדמעות מעניקות את הצילינדר הדרוש לראייה חדה.
כאשר מדובר בבעיית עדשה פנימית של העין, יש צורך בעדשות טוריות רכות. אלה מעניקות אפשרות של התאמה מושלמת לצרכי כל עין.
בנוסף למאפיינים של האסטיגמציה עצמה, כל אדם שונה בחדות הראייה שלו. יש אנשים שיש להם גם בעיית חדות, בעוד אחרים סובלים אך ורק מהאסטיגמציה.
החשיבות של רופא עיניים ואופטומטריסט
הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת לעשות פלאים בתנאי הראייה שלכם. עם זאת, ללא סיוע מקצועי של אנשים מובילים בתחום רפואת העיניים, אי אפשר לנצל בצורה מיטבית יתרונות אלה. עדשות מגע טוריות דורשות התאמה ייחודית וספציפית לכל מקרה ומקרה, וגם מעקב קבוע לאחר מכן. לפיכך, חשוב מאוד לפנות לרופא עיניים בכללית מומחה בתחום, בעל ניסיון רב שנים ושיתופי פעולה עם ספקים איכותיים ובדוקים של עדשות מגע טוריות.