אחת הבעיות הנפוצות ביותר בתחום רפואת העיניים בימינו הינה הגלאוקומה – מחלה הפוגעת בעצב הראייה עקב לחץ תוך-עיני. אחת הדרכים הטובות ביותר להתמודדות עם המחלה הינה כמובן מעקב וגילוי מוקדם. ניתן להשיג מטרה זו באמצעות בדיקה חדשנית בטכנולוגיית ה-OCT, הדמיה מפורטת של העין.

חשוב לציין, שהטכנולוגיה יעילה עבור כל הבעיות בתחום רפואת העיניים, בשל האוניברסאליות שלה המתאפשרת באמצעות הזנה של נתונים ספציפיים שיש להפיק מהבדיקה.

מה היא טכנולוגיית OCT ומדוע היא חשוב לבריאות העין?
טכנולוגיית ה-OCT חשובה ביותר בעיקר בתחום הרשתית. הבדיקה באמצעות OCT הינה חלק מההערכה הדרושה להחלטות טיפוליות שונות. מאז הופעת הטכנולוגיה, היא עברה שיפורים רבים, כולל שיפור ברזולוציה של התמונות, עלייה במהירות היצירה שלהם, צילום תלת-מימדי, פריסת התמונה לשכבות (סגמנטציה) ועוד.
כיצד פועלת הטכנולוגיה
מכשיר ה-OCT מבוסס על עיקרון אולטרסאונד, אך הוא מנצל את האפשרויות האופטיות של האנרגיה, ולא הקול כפי שמקובל ביישומים אחרים. שינוי גישה זה מאפשר לקבל מהירות גל הרבה יותר גבוהה – פי מליון. בנוסף, הטכנולוגיה עושה שימוש באור שחוזר מהעין ומתחבר עם האור ממרחק קבוע – זה מאפשר לקבל מידע על עומק סטרוקטורות של העין. המדידה מבוססת על עיקרון שהאור נדד לאורך מרחק שערכו ידוע, ולאחר מכן נצמד לקרן שמועברת חזרה משטח המראה. וזה מה שיוצר את מיפוי העין באמצעות טכנולוגיית OCT.
מידע נוסף על הטכנולוגיה
המכשיר שבאמצעותו מתבצעת הסריקה מאפשר לבחור פרוטוקולים שונים על פי המבוקש על יד הרופא: המקולה, ראש עצב-הראיה ופרטים נוספים שיש להתרשם מהם בצורה מקיפה על מנת להגיע להחלטות גורפות בעניין הטיפול. בכדי לבדוק את העין מבחינת הופעה והתפתחות של גלאוקומה בעין, השכבה הרלוונטית הינה RNFL, שמידת הדיוק בתיעודה תלוי במספר אלגוריתמים לא פשוטים של מציאת הזווית הנכונה.
המידע הרב שמספקת הטכנולוגיה מאפשרת לעקוב אחרי נושאים אחרים מלבד גלאוקומה: אובאיטיס, נוירו אופטלמולוגיה. בשנים האחרונות הבדיקה נעשתה למקובלת בקרב רוב רופאי העיניים.
ביצוע הבדיקה
הבדיקה עורכת מספר דקות ואינה מסוכנת, גם ילדים יכולים לעבור אותה. על מנת לבצע את הבדיקה נדרשת הרחבה של האישונים. לאחר סיום הבדיקה יכול להיווצר טשטוש מסוים בראייה שיעבור לאחר מספר שעות. לכן הרופאים ממליצים להגיע לבדיקה עם ליווי.