בעיית הגלאוקומה הינה אחד הנגעים הנפוצים ביותר בתחום האופטלמולוגיה. למרבה המזל, הרפואה המודרנית מציעה מגוון רחב של טיפולים המאפשרים לשמר את הראייה ולהתמודד עם התפתחות המחלה ביעילות בכל שלב ושלב.
ניתוחים לשיפור הגלאוקומה

המטרה הראשונית של כל ניתוחי גלאוקומה הינה להוריד את הלחץ מהעין על מנת לשמר את הראייה. לא מדובר בניתוח לשיפור הראייה. הלחץ פוגע בעצב הראייה וגורם לצמצום ואיבוד רוחב שדה הראייה. לפיכך, הקלתו או הסרתו מאפשרת לשמר את הראייה. מדובר בפיתרון שנעזרים בה כאשר תרופות כנגד גלאוקומה או לייזר לא עוזרים באיזון הלחץ.
הניתוחים המקובלים הינם ניתוחים סינוניים, אך הם לא תמיד מתאימים, למשל במקרים כאשר כבר בוצע ניתוח על העין, או שהגלאוקומה הינה משנית ונובעת עקב צמיחת כלי דם חדשים בעין או פגיעת חבלה במקום – במקרים אלה נעשה שימוש בהשתלת נקז. הנקז הינו צינורית עשויה סיליקון המוחדרת לחלק הקדמי של העין ולצלחת הניקוז, מתחת לרקמה העוטפת העין. הצינורית מאפשרת לנקז את הנוזלים ולסנן את הרקמה סביב צלחת הניקוז.
מהו נקז EXPRESS?
לאחר שהובהרה דרך הפעולה של ניתוח נקז – ניתן לעבור לחידוש האחרון שסופק לעולם על ידי ישראל. נקז חדש בגודל קטנטן במיוחד – 3 מ"מ באורכו, חצי מילימטר בקוטרו החיצוני ו-50 מיקרון בלבד בקטר הפנימי. בתוך הצינורית מותקן ווסת מיוחד המאפשרת לנקז את הנוזל התוך-עיני בצורה מבוקרת.
כיצד מתבצע התהליך?
לאחר ניסיונות שונים בתחום, היום נמצאה הדרך המהימנה ביותר לביצוע ניתוך זה, באמצעות החדרת הנקז מתחת לדופן העין. הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית בלבד. השיטה הוכיחה את עצמה כיעילה ביותר וללא סיבוכים או תופעות לוואי יוצאות דופן.
יעילות הניתוח
ב-2007 פורסם הדו"ח הראשון על יעילות שיטה ניתוחית זו. ב-90% מהמקרים, השתלת נקזים מסוג EXPRESS סייעה לאזן את הלחץ בעין, אך חלקם הזדקקו לטיפול תרופתי נוסף. שילוב של הניתוח עם מעקב רפואי צמוד וקבוע לשם בדיקת הלחץ וויסותו באמצעות תרופות במידת הצורך זוהי הדרך היעילה ביותר להתמודד עם גלאוקומה בכדי לא להפסיד בקרב זה ולא לאבד את אחד החושים החשובים ביותר שנתן לנו הטבע – הראייה.