אחד התחומים המתפתחים ביותר בתחום הכירורגיה הלא פולשנית זה טיפולים באמצעות לייזר. ההתפתחות מתבטאת בעיקר בעלייה משמעותית בדיוק של הטיפולים האלה, וגם אפשרויות שונות חדשות שעולות בזכות התפתחות התחום.

בעיות שניתנות לטיפול באמצעות הלייזר
ישנם מספר שימושים עיקריים של הלייזר בתחום רפואת העיניים. ראשית, זה כמובן הסרת המשקפיים. הליך זה מתאפשר באמצעות שיוף של הקרנית לחידוד הראייה.
דרך טיפול נוספת שמציע הלייזר זה טיפול בגלאוקומה. טיפול זה נעשה בהרדמה מקומית במרפאה מקצועית. במהלך הטיפול, מונחת עדשה על גבי הקרנית על מנת שהרופא יוכל לראות את אזור הזוית בין קרנית לקשתית העין ולטפל בה בצורה הנאותה. הטיפול אורך מספר דקות בלבד. יתרון גדול של הטיפול הינו שהלייזר מעלה הילוך עבור תהליך הניקוז הטבעי שמתבצע בעין לשם סילוק נוזלים.
המקרים בהם מומלץ טיפול זה בגלאוקומה היא בסוג פתיחת זווית ראשונית, גלאוקומה אקספוליאטיבית ופיגמנטרית. הטיפול מאפשר להוריד את הלחץ ב-25% לערך. לאחר 4-6 שבועות תהליך הריפוי יגיע לשיאו.
התוצאות המתקבלות בדרך כלל מטיפול לייזר בגלאוקומה הינו יעילות של 80% למשך שנה ו-50% למשך חמש שנים. רופאים ממליצים לעיתים לשלב את הטיפול עם טיפות שישמרו על הלחץ במידה סבירה לאורך זמן.
סוגי לייזרים
הטיפולים בלייזר מבוצעים כיום בעיקר בשני סוגים: ALT - Argon Laser Trabeculoplasty - במקרה זה הקרן מכוונת לזווית של העין ומאפשר להגביר ניקוז נוזלים.
הסוג השני הינו SLT - Selective Laser Trabeculoplasty – זהו סוג חדש יותר, המאפשר לכוון את הקרן לפיגמנט מלנין שנמצא בתאי הזווית. העוצמה של הקרן קטנה יותר, היא לא משנה את מבנה הזווית, ובניגוד ל-ALT מאפשרת טיפול חוזר באותו מקום במידת הצורך.
האם טיפול בלייזר מתאים לכל אחד?
על מנת לדעת האם האדם יכול לשפר את ראייתו ואת מצב עיניו באמצעות טיפול בלייזר, יש לעבור את כל הבדיקות הדרושות ולהתייעץ עם מומחה בתחום. לא תמיד הרופאים יכולים לנבא את תוצאות הטיפול ועד פרק הזמן שבמהלכו הן ישתמרו, לכן חשוב לקחת בחשבון שמדובר בדרך לשפר את המצב, אך לא בנס משמיים וטיפול מלא שיישאר לעולמים.