50% מכלל האוכלוסיה לאחר גיל 60 יסבלו מקטרקט, הגורם לעכירות בעדשת העין ופוגע בראייה. הפתרון היעיל והמתקדם ביותר הינו ניתוח לייזר לקטרקט. שוחחנו עם ד"ר תמר פדות קלויזמן, רופאת עיניים בכירה במרכז הרפואי בני ציון בחיפה ומנתחת לייזר קטרקט במרכז הרפואי רוזן, בשביל להבין

 

תופעות רבות מתרחשות לקראת הגיל השלישי, אחת הנפוצות שבהן הינה קטרקט בעין. מחלת קטרקט הינה למעשה עכירות בעדשת העין הגורמת לבעיות בראייה. אצל כל אחד מהאנשים הסובלים מקטרקט המחלה באה לידי ביטוי באופנים שונים וברמות שונות, אך לרוב הפתרון הינו אחיד עבור כולם – ניתוח קטרקט.
בזכות התפתחות הטכנולוגיה ניתן לבצע ניתוח קטרקט בטכנולוגיה חדשנית באמצעות מכשיר לייזר. באופן המסורתי ניתוח קטרקט מתבצע בצורה ידנית, במהלכו מבצעים חתכים זעירים בקרנית העין, לאחר מכן מוציאים את העדשה העכורה ושותלים במקומה עדשה מלאכותית חדשה המאפשרת ראייה תקינה.
כיום, בזכות מכשור הלייזר החדשני, ניתן לבצע את ניתוח הקטרקט בצורה מדוייקת יותר. "ניתוח קטרקט נעשה במספר שלבים", מסבירה ד"ר תמר פדות קלויזמן, אשר מבצעת ניתוחי לייזר קטרקט במרכז הרפואי רוזן RMC "השלב הקריטי ביותר הוא השלב ההתחלתי של הניתוח וכאן מכשיר הלייזר מאפשר לנו רמות דיוק גבוהות יותר ובטוחות לחלוטין. ברגע ששילבנו את הלייזר בשלב ההתחלתי של הניתוח, הנחנו את הבסיס היציב להמשך הניתוח, מה שמשפר את יציבות העדשה המלאכותית המושתלת בעין".
אחד היתרונות הבולטים של ניתוח לייזר לקטרקט, הינו ביכולת להתמודד גם עם מחלות קטרקט מורכבות יותר, או מבנה עיניים שונה. במקרים אלו, מהלך הניתוח מתקצר הודות לשילוב הלייזר. "הדיוק הרב של מכשיר הלייזר מאפשר לנו גם להשתיל עדשה טורית או מולטי פוקלית, כך שהמטופל יוכל לראות טוב יותר לאחר הניתוח. אפשרות נוספת היא גם לתקן את הצילינדר של העין", מסבירה ד"ר פדות קוליזמן.
משך ההחלמה לאחר ניתוח לייזר קטרקט הינו קצר יחסית ולרוב אינו מסב אי נעימות או קושי לאחריו. "יש לזכור כי על אף השימוש בטכנולוגיית הלייזר הבטוחה, מדובר בהתערבות כירורגית ולכן מנוחה היא חיונית להתאוששת הגוף. יחד עם זאת זה מהלך כירורגי הנחשב זעיר ואינו מצריך התאוששות מורכבת", אומרת ד"ר פדות קלויזמן.
במרכז הרפואי RMC רוזן מדיקל סנטר בעפולה מתבצעים ניתוחי קטרקט בלייזר על ידי מיטב הרופאים בצפון. טכנולוגיית הלייזר החדשנית משפרת את בטיחות המטופל ומאפשרת זמן התאוששות קצר המבטיח שחרור מהיר ובטוח של המטופל לביתו תוך מס' שעות.
לדברי פרופ' נמרוד רוזן, מייסד המרכז והמנהל המקצועי שלו: "המרכז הרפואי מביא לתושבי עפולה והעמקים רפואה מתקדמת וטיפולים חדשניים על מנת להנגיש לתושבי הפריפריה רפואה איכותית בסטנדרטים הגבוהים ביותר"